Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BNTPS6098H1ZW
Call 07949343746 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Plant Capacity | 300 kg /hr |
| Base Rice Type | Parboiled |
| Machine Type | FRK Extruder |
| Plant Type | Automatic Plant |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Electric Load | 165 kw |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Extruder Type | Twin Screw |
| Paddy Processed | Basmati Paddy |
| Material of Construction | SS 316 |
| Nutrient Premix | Custom Premix |
| Power Source | Electric |
| Power Rating | 3 HP |
| Brand | Growmax |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Plant Capacity | 300-400 |
| Machine Type | Complete Line |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Production Capacity | 350 kg/hr |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction | SS 316 |
| Power | 3 Kwh |
| Brand | Growmax |
350 Kg Fortified Rice Kernel Machine is designed for high-quality and efficient production. Our advanced technology ensures precise blending of rice flour with essential nutrients like vitamins and minerals, creating nutrient-rich fortified rice. Ideal for food industries and government nutrition programs, our FRK machines offer high efficiency, durability, and easy operation.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Plant Capacity | 500 kg |
| Machine Type | Rice Mill |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction | SS 304 |
| Brand | Growmax |
View Complete details