Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BNTPS6098H1ZW
Call 07949343746 75% Response Rate
Send Enquiry
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Suitable For | Pasta/Macaroni, Vermicelli/Sevai, Spaghetti |
| Number of Rollers | Vacuum process |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 300 kg/hr |
| Capacity | 300 kg per hour |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Extruder Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Installed Power | 30 kW |
| Body Material | SS 304 |
| Die Material | SS 304 |
| Machine Application | Pasta, Macaroni, Vermicelli |
| Vermicelli Thickness | 1 mm |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Raw Vermicelli |
| Pasta Shape | Vermicelli, Elbow, Fusilli |
| Phase Type | Three Phase |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Number Of Dies | 3 Dies |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | HP |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Instant noodles , Meggie |
| Number of Rollers | Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Material | Stainless steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Included Components | Steamer |
| Country of Origin | Made in India |
| types | Fully automatic |
| brand | Growmax |
View Complete details
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Capacity | 200 kh/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Continuous Type |
| Motor Power | HP |
| Suitable For | Meggie , Instant noodles |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Number of Rollers | 14 Rollers |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Polished |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Phase Type | Three Phase |
| Included Components | Steamer |
| Cutter Thickness | 1.2 mm |
| Control Type | PLC Control |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Growmax |
Additional Information:
View Complete details