Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BNTPS6098H1ZW
Call 07949343746 75% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Machine Type | Vacuum Extruder |
| Automation Grade | Automatic |
| Pasta Shape | Macaroni, Vermicelli, Fusilli |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Material | SS 304 |
| Main Motor | 5 HP |
| Brand | Growmax |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | 3 Stage |
| Pasta Shape | Fusilli, Shell, Elbow, Macaroni, Penne, Vermicelli, Spaghetti |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Material | SS 304 |
| Machine Power | 40 kw |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 10 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Growmax |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | 2 Stage |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Dough Mixing | Mixture with screw conveyor |
| Material | SS 304 |
| Pasta Shape | Vermicelli, Elbow, Macaroni, Shell, Spaghetti, Penne, Fusilli |
| Machine Power | 40 kw |
| Voltage | 220 V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | Growmax |
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Semi Automatic |
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Production Capacity | 50-60kg |
| Capacity | 60 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Pasta Shape | Vermicelli, Macaroni, Fusilli |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Phase | Three Phase |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Material | SS 304 |
| Motor Power | 5 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440V |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Brand | Growmax |
60 Kg Macaroni Pasta Extruder Machine is a specialized pasta extruder designed specifically to produce macaroni pasta shapes, such as elbow macaroni, straight macaroni, and other tubular pasta varieties. It extrudes pasta dough through shaped dies to form the characteristic macaroni shape.
View Complete details