Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BNTPS6098H1ZW
Call 07949343746 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 250 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Finish | Polished |
| Machine Type | 2 Stage |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS |
| Voltage | 220 V |
| Material Grade | MS Body |
| Warranty | 1 Year |
| Roller Width | 10 roller |
| Input Power Supply | 250-300 kg per hour |
| Brand | Growmax |
Additional Information:
View Complete details
| Capacity Per Hour | 300 kg/hr |
| Production Capacity | 300 |
| Capacity | 300 kg/hour |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | 2 Stage |
| Finish | Polished |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Growmax |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 250-300 |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | 2 Stage |
| Finish | Polished |
| Dough Mixing | Separate Mixer |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Power Source | Electric With Gear Motor |
| Phase | Three Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Noodle Shape | Flat, Stick |
| Voltage | 220V |
| Phase Type | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Control Type | Manual Panel |
| Production Capacity | 250-300 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Growmax |
| Roller | 12 |
| Capacity(kg/hr) | 300 |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Single Screw |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Vermicelli Thickness | 1 mm |
| Application | Recycling |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Material Processed | PVC |
| Motor Power | 15 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Phase Type | Three Phase |
| Control Type | PLC Control |
| Product Type | Raw Vermicelli |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Phase | three Phase |
| Brand | Growmax |
| Warranty | 1 Year |
1000 Kg Noodle Extruder Machine is a piece of food processing equipment designed to efficiently and consistently produce various types of noodles by forcing a prepared dough mixture through a die under pressure. These machines are essential for small to large-scale noodle manufacturing, ensuring uniform size, shape, and quality.
Additional Information:
View Complete details