Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BNTPS6098H1ZW
Call 07949343746 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150 kg/hr |
| Motor Power | 30 HP |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Feeding Type | Automatic Feed |
| Material | SS |
| Usage | Corn Puff |
| Country Of Origin | Made In India |
| Voltage | 415V |
| Brand | Growmax |
Commercial Puff Extruder Machine is an industrial-scale machine used to create a variety of puffed snacks and other food products. These machines force raw materials through a processing chamber, using heat and pressure to transform them into desired shapes and textures.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150 kg/hr |
| Motor Power | 25 HP |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS |
| Brand | Growmax |
| Voltage | 415V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Line Type | Corn Puff Line |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Installed Capacity | 150 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Process Type | Roasting, Seasoning |
| Heating Type | Electric |
| Power Source | Electric |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Installation Services | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Application | Corn Puffs |
| Material | SS |
| Control System | Panel Control |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | Growmax |
| Voltage | 415V |
Additional Information:
View Complete details
| Machine Type | Automatic |
| Motor Power | 30 HP |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Brand | Growmax |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Corn Puff |
| Voltage | 220V |
| Material | Stainless Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Motor Power | 30 HP |
| Machine Type | Single Screw |
| Material To Be Extruded | SS304 |
| Power Consumption | 30 hp |
| Type Of Namkeen | corn puff , corn ring |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Growmax |
Additional Information:
View Complete details